ԿՈՆՅԱԿԱԳՈՐԾՈՒԹՅԱՆ ԱՎԱՆԴՈՒՅԹՆԵՐԸ
Արարատյան դաշտավայրի խաղողը լավագույնն է Կովկասում: Հիմնական խորհրդանիշն Արարատն է, և հենց այստեղ են ստեղծվել լեգենդար Արարատ հայկական կոնյակները:
Բիբլիական Արարատի մերձակայքում գտնվող Ուրարտական Արին - Բերդ, Կարմիր Բլուր, Թեյշեբանի, Էլար - Դարանի քաղաքներում կատարված հնագիտական պեղումների արդյունքում գիտականորեն ապացուցված է, որ հայերի նախնիների մոտ գինեգործությունը գտնվում էր բարձր մակարդակի վրա:
Ավելի ուշ ժամանակաշրջանի հին հունական պատմիչներ Հերոդոտոս Հալիկարնասցին, Քսենոֆոն Աթենացին և Ստրաբոնը հավաստիապես վկայում են այն մասին, որ մոտ երկուսուկես հազարամյակ առաջ Հայաստանից այլ երկրներ էին արտահանվում բարձրորակ գինիներ: Քսենոֆոնը, մասնավորապես, ընդգծում է, որ հայկական գինիները բարձրորակ էին, հնեցված և տարբեր տեսակների:
Գինեգործության պատմական ավանդույթներ ունեցող պատմական Հայաստանում ժամանակակից արդյունաբերական գինեգործությունը, կոնյակագործության պատմությունն ու ավանդույթները սկիզբ են առել 1877թվականին,այն ժամանակ, երբ առաջին գիլդիայի վաճառական Ներսես Թաիրյանը Հին Էրիվանի ամրոցի տեղում կառուցեց գինու և օղու առաջին գործարանը, և հենց այստեղ 1887թ նա սկսեց կոնյակի արտադրությունը: Ներսես Թաիրյանը կոնյակի արտադրությունը սկսել է իր հորեղբոր որդի, Ռուսաստանում խաղողագործության և գինեգործության հիմնադիրներից մեկի՝ Վասիլի Թաիրովի խորհրդով և օգնությամբ:
Սակայն հայկական կոնյակի հիմնադիր Ն.Թաիրյանի կոնյակի արտադրությունը գոյատևեց մինչև 1899թ.: Նա դժվարանում էր կազմակերպել առաքումը, հետևաբար իր գործը վաճառեց մոսկովյան «Շուստով և որդիներ» ընկերության ղեկավար, խոշոր արդյունաբերող Նիկոլայ Շուստովին: Վերջինս վերազինեց գործարանը և արտադրանքը շուկա հանեց: Կազմակերպեց նաև գովազդային մեծ արշավ: Արդյունքում Շուստովի արտադրանքն ամուր դիրքեր գրավեց ռուսական շուկայում:
Հայկական կոնյակի առաջին հաջողությունը կապված է գինեգործներ Մկրտիչ Մուսինյանցի և Կիրիլ Սիլչենկոյի անվան հետ, որոնց ստեղծած «Ֆին Շամպան Ընտիր» առաջին հայկական տեսակավոր կոնյակը 1907թ. Բորդոյում կայացած ցուցահանդեսում ստացավ պատվավոր դիպլոմ և բրոնզե մեդալ:
Ժամանակակիցները Նիկոլայ Շուստովին անվանում էին « Կոնյակի արքա»: Նա 1902 թվականին Փարիզի ցուցահանդես անանուն կերպով ուղարկում է իր կոնյակի օրինակներից: Պրոֆեսիոնալ ժյուրին, միաձայն, Գրան -Պրի է շնորհում անհայտ գինեգործին: Երբ պարզ է դառնում,որ հաղթողը ֆրանսիացի չէ, բացառության կարգով Շուստովին թույլատրում են շշի վրա «Brandy»-ի փոխարեն գրել «Cognac»: Այսպիսով, Շուստովը դարձավ առաջին և միակ օտարերկրյա գինեգործը կոնյակագործության ամբողջ պատմության մեջ, ով արժանացավ այդ արտոնությանը:
1912թ մի համտես-մրցույթի ժամանակ Նիկոլայ II Ցարը փորձեց Շուստովի կոնյակը և բարձր գնահատեց նրա յուրահատուկ որակը: Շուտով «Շուստով և որդիներ» ընկերությունը դարձավ Ռուսական Կայսրության արքունիքի մատակարար, և հայկական կոնյակն այսպիսով մեծ ճանաչում ստացավ:
Հայկական կոնյակի փառքի մասին վկայում են միջազգային համտեսներում, ցուցահանդեսներում և մրցույթներում արժանացած բարձրագույն պարգևները, պատվավոր դիպլոմները, արծաթե, ոսկե մեդալները: Իսկ զանգը դարձավ «Շուստով և որդիներ» ընկերության խորհրդանիշը: Եվ այդ պատճառով նրանք միշտ ասում էին՝ «Մենք զրնգացնում ենք բոլոր զանգերը և ամբողջ աշխարհին պատմում մեր կոնյակի մասին»:
Մարգար Սեդրակյանի անվան հետ են կապված հայկական կոնյակի արտադրության աննախադեպ հաջողությունները` Խորհրդային Միությունում ստեղծված առաջին տեսակավոր կոնյակը` «Հոբելյանական»-ը, և մեկ այլ գլուխգործոց` «Դվին» կոնյակը: Այսպես հիմք դրվեց հայկական տեսակավոր կոնյակների հաղթարշավին, որոնք հետագայում համամիութենական և համաշխարհային համտեսներից և մրցույթներից բերեցին տասնյակ արծաթե և ոսկե մեդալներ, իսկ Մարգար Սեդրակյանին արժանացրին բարձր համբավի և «Վարպետաց Վարպետ» կոչմանը։
Այս ժամանակ ֆրանսիական թերթերը գրում էին, որ կոնյակագործության հրապարակ է դուրս եկել փայլուն տաղանդ: Մարգար Սեդրակյանի շնորհիվ Հայաստանում կոնյակագործության չափերի ընդլայնման համար մշակվեցին հումքային ընտիր տեսակների խաղող աճեցնելու նոր տարածքներ, ամրացավ և զարգացավ կոնյակի գործարանը:
Հեղափոխությունից հետո Շուստովի ֆիրման անէացավ: Նրա Երևանյան տնտեսությունը 1920 թվականի օգոստոսին ազգայնացվեց և բոլշևիկների գալուստի հետ միասին այն վերածնվեց գինու և կոնյակի «Արարատ Տրեստ» անվամբ։
Յալթայի գագաթնաժողովի համար Կոնյակի գործարանը Հայաստանում արտադրեց հատուկ կոնյակ` «Դվին»: 1945թ Յալթայի կոնֆերանսի ընթացքում, Ուինսթոն Չերչիլը այնպես է տպավորվում Իոսիֆ Ստալինի նվիրած հայկական Դվին կոնյակով, որ հետագայում ամեն տարի բազմաթիվ անգամներ խնդրում է իրեն ուղարկել այդ կոնյակից: Ասում են, որ տարեկան մոտ 400 շիշ Դվին կոնյակ է ուղարկվել Չերչիլին: Երբ արդեն հասակն առած Չերչիլին հարցրեցին, թե որն է նրա երկարակեցության գաղտնիքը, նա առանց երկմտելու պատասխանեց՝ «Երբեք մի ուշացեք ընթրիքից, ծխեք հավայան սիգարներ և խմեք հայկական կոնյակ»:
40-ականների վերջին «Արարատ Տրեստին» սկսեց չբավարարել նախկին գործարանների և արտադրամասերի տարածքը, և միավորված կոնյակի և թորման արտադրամսերը 1953թ-ին տեղափոխվեցին հատուկ կոնյակի արտադրության համար կառուցված նոր գործարան` «Երևանի Կոնյակի Գործարան», որը մինչև 1991թ. միակ հայկական կոնյակ արտադրող ընկերությունն էր:

ТРАДИЦИИ КОНЬЯЧНОГО ИЗГОТОВЛЕНИЯ
Виноград Араратской долины - лучший на Кавказе. Главный символ - Арарат, именно здесь создавались легендарные армянские коньяки Арарат.
Археологические раскопки в урартских городах Арин-Берд, Кармир-Блур, Тейшебан, Элар-Даран близ библейского Арарата научно доказали, что виноделие было на высоком уровне у предков армян.
Древнегреческие историки более позднего периода, Геродот Галикарнасский, Ксенофонт Афинский и Страбон, свидетельствуют о том, что около двух с половиной тысячелетий назад высококачественные вина экспортировались из Армении в другие страны. Ксенофонт, в частности, подчеркивает, что армянские вина были высокого качества, выдержаны в разных сортах.
Современное промышленное виноделие, история бренди и традиции в исторической Армении с историческими традициями виноделия начались в 1877 году, когда купец Первой гильдии Нерсес Таирян построил первый винно-водочный завод на месте Старой Эриванской крепости, где начал производить бренди. в 1887 г.
Нерсес Таирян начал производство коньяка с помощью своего двоюродного брата по совету одного из основоположников виноградарства и виноделия в России Василия Таирова.
Однако коньячное производство основателя армянского коньяка Н. Таиряна продолжалось до 1899 года. Ему было сложно организовать доставку, поэтому он продал свой бизнес Николаю Шустову, главе московской компании «Сыновья Шустова» и крупному промышленнику. Последний оборудовал фабрику и выпустил продукцию на рынок. Он организовал большую рекламную кампанию.
Современники называли Николая Шустова «Королем коньяка». В 1902 году он анонимно отправил копию своего бренди на выставку в Париж. Профессиональное жюри единогласно присуждает Гран-при неизвестному виноделу. Когда выясняется, что победитель не француз, Шустову разрешается написать на бутылке «Коньяк» вместо «Коньяк». Таким образом, Шустов стал первым и единственным иностранным виноделом в истории коньячного производства, получившим эту привилегию.
На дегустационном конкурсе в 1912 году царь Николай II попробовал шустовский коньяк и высоко оценил его уникальное качество. Компания «Сыновья Шустова» вскоре стала поставщиком двора Российской Империи, благодаря чему армянский коньяк получил большое признание.
О славе армянского коньяка свидетельствуют высшие награды, почетные дипломы, серебряные и золотые медали, завоеванные на международных дегустациях, выставках, конкурсах. А колокол стал символом компании «Sons of Sons». И поэтому они всегда говорили: «Мы звоним во все колокола, рассказываем всему миру о нашем бренди».
С именем Маргара Седракяна связаны небывалые успехи производства армянских коньяков: первый вид коньяка, созданный в Советском Союзе - «Юбилейный», и еще один шедевр - коньяк «Двин».
Это послужило основанием для победного шествия армянских коньяков, которые впоследствии принесли десятки серебряных и золотых медалей всесоюзных конкурсов а Маргар Седракян был удостоен звания «Мастер Мастеров».
В это время французские газеты писали, что в области коньяка проявился гениальный талант. Благодаря Маргару Седракяну, с целью расширения производства коньяка в Армении, были освоены новые районы выращивания винограда из отборного сырья, укреплен и развит коньячный завод.
После революции фирма Шустова исчезла. Его ереванское хозяйство было национализировано в августе 1920 года, а с приходом большевиков возродилось под названием винно-коньячный «Арарат трест».
К саммиту в Ялте Коньячный завод Армении выпустил особый коньяк - «Двин».
Во время Ялтинской конференции 1945 года Уинстон Черчилль был настолько впечатлен армянским бренди «Двин», подаренным Иосифом Сталиным, что просил его присылать его ему много раз в год. Говорят, что ежегодно Черчиллю отправлялось около 400 бутылок бренди «Двин». Когда Черчилля, уже выросшего, спросили, в чем секрет его долголетия, он без колебаний ответил: «Никогда не опаздывайте на обед, курите гавайские сигары, пейте армянский коньяк».
В конце 1940-х гг. «Арарат Трест» стал испытывать недостаток в площадях бывших заводов и комбинированные коньячные заводы были перенесены в 1953 г. на новый завод- «Ереванский коньячный завод», который до 1991 г. . был единственным производителем коньяка в Армении.